У місцях з великим скупченням людей дуже важливо періодично дезінфікувати повітря, знищуючи хвороботворні бактерії і віруси. Особливо гостро таке завдання стоїть в медичних закладах, де ведеться прийом інфекційних і неінфекційних хворих. Перші можуть заразити друге повітряно-крапельним шляхом, медперсонал, незважаючи на використання захисних масок, теж під загрозою. А в зв’язку з епідемією коронавируса завдання ефективного знезараження повітря стала актуальною і для інших громадських місць. Для її вирішення застосовуються спеціальне обладнання – бактерицидні опромінювачі і рециркулятор.

Що таке рециркулятор

В опромінювач-стерилізаторах використовуються спеціальні лампи. Це джерело ультрафіолетового опромінення, яке знищує патогенні мікроорганізми, руйнує їх ДНК. Рециркулятор – різновид опромінювача, в якому лампи встановлені усередині закритого корпусу. Крім однієї або декількох ламп до складу цього медичного приладу входить вентилятор. Він забезпечує примусову циркуляцію повітря:

 • повітря, в якому містяться бактерії, віруси, втягується всередину корпусу і там опромінюється ультрафіолетом;
 •  очищений, стерильний повітря повертається в приміщення;
 •  на його місце надходить нова порція.

Так поступово дезінфікується весь об’єм повітря в приміщенні. Процес називається рециркуляцією, оскільки вентилятор неодноразово проганяє через корпус і очищає той же самий повітря.

Види рециркуляторів

Важливою характеристикою бактерицидних рециркулятор є продуктивність, обсяг оброблюваного повітря за одиницю часу. Він залежить від потужності вентилятора, а ефективність знезараження – від кількості ламп, їх сумарної потужності. Залежно від продуктивності розрізняють професійні та побутові рециркулятор, останні можуть використовуватися в домашніх умовах. Також за призначенням, особливостям установки рециркулятор поділяються на:

 •  стаціонарні, настінної, настінно-стельової установки;
 •  мобільні, переносні, можуть встановлюватися на горизонтальні поверхні;
 •  для установки на громадському транспорті – відрізняються підвищеною вітростійкістю і параметрами харчування, можуть працювати від напруги 12, 24 або 110 В;
 •  роботизовані – сама високотехнологічна різновид мобільних рециркуляторів. Оснащені коліщатками, автономним джерелом енергії, сенсорами, які дозволяють приладу огинати перешкоди, і інтелектуальною системою контролю заряду. Коли він знижується до критичного рівня, робот припиняє роботу і їде до базової станції для підзарядки.

Також існують прилади комбінованої дії, які можна використовувати для рециркуляції повітря і обробки поверхонь відкритим опроміненням.

Користь рециркуляторів

Основна користь від використання рециркуляторів полягає в тому, що вони знищує до 99,9% хвороботворних мікроорганізмів, які знаходяться в повітрі, пригнічують їх життєдіяльність, в тому числі розмноження. В результаті:

 •  знижується ризик перехресного інфікування в лікарнях, поліклініках, інших установах охорони здоров’я;
 •  запобігає поширенню інфекції від хворих і вірусоносіїв до здорових повітряно-крапельним шляхом;
 •  на підприємствах харчової промисловості мінімізується ризик інфікування готової продукції.

Чи не шкідливо використовувати рециркулятор?

Відвідувачам поліклінік не раз доводилося бачити на дверях кабінетів попередження: «Не входити! Йде кварцування ». В їхній свідомості закріпилося уявлення, що випромінювання, яке вбиває мікробів, і для людей небезпечно. Дійсно, при роботі кварцових ламп утворюється озон. Цей газ знищує патогенні мікроорганізми, в малих концентраціях корисний для здоров’я людини, а в великих може викликати отруєння, напад алергії, спровокувати онкологічні захворювання. Вплив самого ультрафіолету безпосередньо на шкіру, очі також небезпечно. Тому при експлуатації більшості приладів для знезараження повітря необхідні запобіжні заходи: при роботі відкритого опромінювача потрібно виходити з приміщення, після кварцування обов’язково провітрювати.

Рециркулятор – найбільш безпечний прилад для знезараження повітря:

 • в бактерицидних рециркулятор замість кварцових ламп використовуються лампи з колбами з увіолевого скла, так звані безозонову. Це скло не пропускає ту частину УФ-спектра, під впливом якої кисень перетворюється на озон;
 •  рециркулятор – закритий опромінювач, УФ-випромінювання не виходить за межі непрозорого корпусу, впливає тільки на повітря всередині нього;
 •  в рециркулятора немає фільтрів, тому виключено забруднення повітря внаслідок їх несвоєчасною очищення або заміни. (Така проблема зустрічається при експлуатації так званих мийок повітря);
 •  вентилятори відрізняються безшумною роботою, не беруть під нервову систему зайвим навантаженням.

Так що рециркулятор можна спокійно використовувати в присутності людей і домашніх тварин, немає необхідності прибирати з приміщення рослини, провітрювати.

Рециркулятор допоможе в боротьбі проти інфекцій

У рециркуляторів чимало переваг. Вони невибагливі до обслуговування, робочий ресурс ламп обчислюється тисячами годин. За рахунок примусового руху повітря він дезінфікується навіть в далеких куточках. Прилад може функціонувати в безперервному режимі і використовуватися в присутності людей, при загостренні епідемічної ситуації такі особливості роблять його незамінним. За рахунок різноманіття моделей вони використовуються в різних умовах. Наприклад, можна купити недорогу, компактну модель рециркулятора для будинку або офісу.